MASAŻE
KINEZYTERAPIA
LASEROTERAPIA

Akupresura

 

Akupresura - (zwana również refleksoterapią) to prastara chińska metoda leczenia pochodząca sprzed kilku tysięcy lat. Opiera się na teorii kanałów energetycznych - meridianów, którymi krąży energia życiowa Qi (we współczesnym rozumieniu bioelektryczność). Na ciele człowieka, na kanałach energetycznych znajduje się szereg punktów, których właściwości cieplne i elektryczne są różne od pozostałych obszarów skóry. Punkty te są skupiskami receptorów, a oddziaływanie na nie za pomocą ucisku (akupresura) lub nakłucia (akupunktura) pozwala za pomocą układu nerwowego stymulować lub wyciszać funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Ucisk na punkty pobudza zakończenia nerwowe tworząc impulsy docierające do ośrodkowego układu nerwowego i kory mózgowej. Stamtąd biegną one do narządów ciała i na drodze odruchowej uśmierzają ból i regulują ich funkcjonowanie. Za pomocą akupresury przywraca się normalne krążenie energetyczne w organizmie, uśmierza się ból i wspiera proces zdrowienia organizmu.

Skuteczność akupresury jest dość wysoka jeśli osoba wykonująca zabieg zna technikę uciskania i zna topografię punktów akupresurowych. Powinna ona także znać stan zdrowia pacjenta oraz wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów.

Akupresura jest zabiegiem bezpiecznym i na ogół dobrze tolerowanym przez pacjentów. W szczególnych przypadkach może jednak powodować dyskomfort. Jeżeli jest to złe samopoczucie( ból głowy, osłabienie) pojawiające się po pierwszym lub drugim zabiegu, nie powinno być ono powodem przerywania zabiegów. Gdyby jednak nie ustępowało, należy z akupresury zrezygnować.

Przeciwwskazania do akupresury:
  • Otwarte rany, stany zapalne, czyraki, ropnie, wybroczyny podskórne wylewy krwi, żylaki i obrzęki
  • Ciąża i menstruacja
  • Silna anemia
  • Silne wyczerpanie lub wychudzenie organizmu
  • ¦wieże zawały serca
  • Stany pozawałowe
  • Niedomoga krążenia połączona z obrzękami obwodowymi.